Mine sisusse
Otsi siit
 • Rohkem valikuid...
Otsi tulemusi mis sisaldab...
Otsi tulemusi...

  Blogi

  Meie kommuuni blogi

   1. septembri varahommikul startis Prantsuse Guajaanast Arianespace’i rakett Vega , millega saadeti kosmosesse TalTechi satelliit Hämarik ja Golbriak Space’i optilise satelliitside telekommunikatsiooni tehnoloogia.

   Tegemist on Euroopa esimese „sõidujagamise“ projektiga kosmoses, kus ühe raketi külge on kinnitatud mitu väiksemat satelliiti.

   Esialgu pidi Arianespace Vega raketi start toimuma 1. septembril, kuid kehvade ilmastikuolude tõttu lükkus start päeva võrra edasi. Tegemist oli Euroopa jaoks esimese „sõidujagamise“ missiooniga, kus ühe raketi külge oli kinnitatud mitmete teiste organisatsioonide satelliite.

   Eestist saadeti raketiga kosmosesse TalTechi satelliit Hämarik ja Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) ettevõtte Golbriak Space’i optilise satelliitside telekommunikatsiooni terminalid. Kokku oli raketile kinnitatud 53 satelliiti 21 kliendilt 13 riigist. TalTechi andmetel on praeguseks rakett jõudnud orbiidile ning esimesed seitse suuremat satelliiti raketist eraldunud.

   TalTechi satelliidi Hämarik põhimissiooniks on Maa seire, mille jaoks on satelliidile paigaldatud kaamerad, pilditöötlemise tehnoloogia ning side maajaamaga. TalTechi jaoks on tegemist teise raketistardiga – satelliit Koit startis kosmosesse 5. juulil 2019.

   „Meie jaoks on satelliit Hämarik erilise tähtsusega, kuna projekt on kestnud kaua ja sellesse on oma panuse andnud palju inimesi.Ka AS Datel sponsorina ootab, et satelliit hakkaks tööle ja me saaksime jätkata Maa seire missiooniga,“ selgitas TalTechi kosmoseprogrammi juht Rauno Gordon .

   Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori vilistlase Golbriak Space’i satelliitidevahelise optilise side lahendus jõudis orbiidile FSSCat nanosatelliidi koosseisus. Golbriak Space’i asutaja ja tegevjuht Simone Briatore tunneb, et on saanud ESA BIC Eestilt palju tuge:

   „Kosmosetehnoloogia ei ole kindlasti kerge ärivaldkond alustavale iduettevõttele. ESA äriinkubaatori võrgustiku kasutamine on aidanud meil luua olulisi kontakte nii klientide, tarnijate kui ka investoritega ning kokkuvõttes vormida päris äri.“

   Nüüdseks on aga Briatore sõnul ettevõte valmis kasvama. „See missioon on meie jaoks alles algus – me plaanime oma tehnoloogiat täiustada ning saada oluliseks ettevõtteks satelliitidevahelises telekommunikatsioonis,“ sõnas Briatore .

   Tehnopol Startup Inkubaator on koos Tartu Teaduspargiga ESA BIC Eesti kosmoseprogrammi Eesti üks partnereid olnud juba kolm aastat. Tehnopol Startup Inkubaatori juhi Kadri Tammai sõnul on Eestis küll pulbitsev iduettevõtluse ökosüsteem, kuid teadmismahukaid ettevõtteid ning investeeringuid võiks meil olla palju rohkem.

   „Klassikaline tarkvara investor peab pika arendustsükliga ettevõtte rahastamist liiga riskantseks ning sageli on ka arendustööks vajalikud summad palju suuremad kui ingelinvestori tavaline panus alustavasse ettevõttesse.

   Seetõttu on eriti vajalik, et kosmosetehnoloogia valdkonnas toetab ESA BIC nende meeskondade arendusprotsesse sisuliselt ning koostöös Tallinna ja Tartu linna ning Euroopa Kosmoseagentuuriga ka 50 000 suuruse arendustoetuse kaudu. Golbriak Space oli programmi üks silmapaistvamaid tiime ja rõõmustame koos nendega, et start viimaks õnnestus,“ lisas Tammai .

   Oma inkubandi edu üle rõõmustab ka ESA BIC Estonia äriinkubaatori juht ja sihtasutuse Tartu Teaduspark juhatuse liige Andrus Kurvits: „See on tuleviku tehnoloogia, mis muudab satelliidid ühtseks võrgustikuks, mille kaudu on võimalik edastada informatsiooni ülisuurel kiirusel ehk tekib internet of satellites .“

   Ta täpsustas, et Golbriak Space’i loodud seadmete kasutusele võtmine vähendab missioonide kulusid ning tõstab side kvaliteeti. „Sellel lahendusel on suur potentsiaal lahendada ka maapealse side jaoks mitmeid kitsaskohti,“ lisas Kurvits.

   Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu näeb ESA BIC Eestil suurt rolli siinse kosmosesektori toetamisel.

   “ESA BIC Eesti filiaalid nii Tallinnas kui Tartus on täna kahepeale kokku toetanud ja toetamas 15 teadusmahuka uusettevõtte arengut tehnoloogia ning tootearenduse osas. Usun, et meie digitehnoloogiline võimekus omab potentsiaali veelgi suuremateks läbimurreteks, olgu see tehisintellekti või kosmoseandmete maapealsete rakenduste osas,” märkis Riisalu.

   Tehnopol Startup Inkubaator loob alustavatele ettevõtetele hoogsa kasvukeskkonna, mis toetab osalevaid tehnoloogia iduettevõtteid sisukate ja praktiliste koolituste ning eksperttoega nii Eesti kui Euroopa parimatelt mentoritelt.

   Edasi lugemiseks: https://digi.geenius.ee/blogi/tehnopoli-blogi/eestlaste-tehnoloogiad-saadeti-kosmosesse/

    

   Allikas: https://geenius.ee/

    

  1. Ilmad on puugi jaoks piisavalt soojad ja seda tavaliselt lausa hilissügiseni. Proviisor ja infektsioonhaiguste arst jagavad häid nõuandeid, kuidas puuke vältida ja võimalikult ohutult eemaldada. Samuti kuidas haigust ära tunda ning millal seada sammud puugitesti tegema.

   Kriitiline 48 tundi

   Puugid kannavad kahte raskesti talutavat haigust – viiruslikku puukentsefaliiti ja puukborrelioosi . Võib juhtuda, et üks puuk annab korraga üle mõlemad haigused ning ettevaatlikkus tuleb Südameapettgi proviisori Aleksandr Sei sõnul kasuks kõigile, kes looduses liiguvad. “Looduses liikumine on alati tervisele kasulik, kuid puugihammustuste vältimiseks annab ise palju ära teha,” ütles Sei.

   Puugid eelistavad tema sõnul elada niisketes ning varjulistes kohtades, kuid tavaliselt mitte kõrgemal kui meetri pikkustel kõrtel ning põõsastel. Sealt on neil lihtne kinnituda inimese külge, liikudes kehal kõrgemale, otsides kohta hammustuseks, millele võib kuluda kuni 48 tundi. Selle aja jooksul oleks hea puuk avastada ja eemaldada, sest 48 tundi on aeg, kui puuk ei ole veel suure tõenäosusega hammustanud ja haigust edasi andnud.

   Kuidas puuk õigeaegselt avastada?

   Et puuki kergemini ja kiiremini avastada, soovitab Sei kanda heledaid ning pikkade varrukatega riideid. Ning panna püksisääred sokkide sisse, et puugil oleks keerulisem kehale ligi pääseda.

   Kasutada võiks puugitõrje vahendeid, näiteks mõnd spreid ja kindlasti kontrollida pärast metsaskäiku kogu keha, kasutades kellegi teise abi.

   Mida teha, kui puuk on hammustanud?

   Puukentsefaliidi haigustekitaja asub puugi süljenäärmes, seega kui viirus on puugis olemas, siis nakatumine pärast hammustamist on kiire. Puukborrelioosi haigustekitaja asub aga puugi seedetraktis ning selle haigusega nakatumine on aeglasem ja võtab aega kuni kaks päeva.

   “Puukentsefaliidi vastu saab ennast vaktsineerida ning see on meie piirkonnas soovitatav kõigile alates esimesest eluaastast”, soovitas proviisor. Ta lisas, et vaktsineerimine ei ole püsiv ning seda tuleb korrata teatud aja tagant.

   Seevastu borrelioosi vastu vaktsiini ei ole ning tähtis on puugi kiire eemaldamine ja kahtluse korral ka testi tegemine.

   Mida teha, kui puuk on juba keha külge kinnitunud?

   Kui leiad kehalt puugi, ürita see kohe enda kehalt eemaldada, kuna nii väheneb risk haigustekitaja ülekandumisele.

   Puugi eemaldamiseks kasuta puugikonksu või peenikese otsaga pintsette. Puuki tuleb eemaldada õrnalt otsesuunas kehast eemale sikutades. Eemaldamisel hoidu puugi tagaosa pigistamisest, kuna nii suureneb oht haigustekitaja ülekandumiseks. Pärast puugi eemaldamist desinfitseeri hammustuskoht.

   Kui puugi eemaldamine tundub liiga keeruline, siis pöördu arsti poole.

   Pärast puugi eemaldamist tuleb tähelepanelikult jälgida hammustuse piirkonda. “Kui nelja nädala jooksul tekib hammustuse kohale või selle lähedale punetav ümmargune laik, siis tuleb kohe pöörduda arsti poole, kuna see on üks puukborrelioosi tunnustest,” lausus Aleksandr Sei .

   Ta rõhutas ka, et kui ühe kuu jooksul pärast hammustust tekib palavik, keha üldine nõrkus, liigesevalud või peavalu, siis tuleb samuti pöörduda arsti poole ning mainida puugi hammustust.

   Varajane borrelioosi avastamine aitab ära hoida hullemat

   Borrelioos on varajase avastamise korral hästi ravitav, seetõttu on oluline kiire avastamine ja testimine.

   Puukborrelioosi vastu ei ole võimalik vaktsineerida ja selle läbipõdemisel ei teki ka püsivat immuunsust. Võimalik on korduv nakatumine. Kui nädal või paar pärast hammustust ilmuvad puukborrelioosi sümptomid, tasub teha veretest, et olla kindel õiges diagnoosis.

   Borrelioosi nakatumist tuvastava meditsiinilabori SYNLAB infektsioonhaiguste valdkonna juhi dr Paul Naabri sõnul ei pea borrelioosi testima, kui inimene tunneb end hästi ja sümptomeid ei ole. Kui aga umbes 4–6 nädalat puugihammustusest sümptomid siiski ilmuvad, peaks kindluse huvides puukborrelioosi analüüsid ära tegema.

   Kuidas borrelioos ära tunda ning millal ja mida testida?

   Eesti suurima meditsiinilabori SYNLAB infektsioonhaiguste valdkonna juhi dr Paul Naabri sõnul jõutakse nende laborisse borrelioosi testima enamasti siis, kui inimesel on kaebused juba tekkinud.

   Puukborrelioos võib tema sõnul põhjustada erinevaid naha, südame, liigeste ja närvisüsteemi kahjustusi. Nakatumisele viitab hammustuskohta tekkinud kindlapiiriline, vähemalt 5 cm diameetriga punetav laik, mis tasapisi laieneb. Samas ei pruugi kirjeldatud nahalöövet alati tekkida.

   Hilisemas staadiumis võib borrelioosi tagajärjel tekkida näonärvi halvatus, ninatiivale või kõrvalestale sinakas-punakas valutu sõlm, liigesepõletik ning vahel ka ajukelmepõletik ehk meningiit.

   Dr Naabri sõnul muutuvad borrelioosile viitavad antikehad veres nähtavaks kõige varem 10–21 päeva pärast puugi hammustust, mis on kahtluse korral ka õige aeg testimiseks. Varem tehtud vereproov ei pruugi veel nakatumist tuvastada. Naaber lisas, et kui antikehade esimene analüüs on positiivne, siis võib kehas esineda puukborrelioosile viitavaid antikehi. Sellisel juhul tuleb teha ka kinnitav kontrolluuring spetsiifilise laboritestiga.

   “Uurida tuleks siiski inimest ning testi tegemiseks ei ole vaja säilitada ega kaasa võtta nahalt eemaldatud puuki, vaid tuvastamine toimub vereproovi alusel. Kui esmane tulemus on negatiivne ( puukborrelioosile viitavaid antikehi ei esine), aga tüüpilised sümptomid siiski esinevad, on soovitav pöörduda perearsti poole ning vajadusel uuringut korrata umbes 4-6 nädala pärast,” jagas Naaber näpunäiteid.

    

   Allikas: https://geenius.ee/

    

  2. Humble Bundle’i e-poes saab hetkel odavalt kätte tuntud strateegiamänguloojate Paradox Interactive’i mänge. Kõigest 86 sendiga on võimalik endale saada kolm kõrgelt hinnatud teost.

   Kui oled nõus loobuma 86 sendist, siis võivad sinu omaks saada palavalt armastatud “ Europa Universalis IV” koos mängudega “Age of Wonders III” ja “ Warlock : Masters of the Arcane ”. Eriline pärl on siin just “ Europa Universalis ”, mis maksab tavaliselt 40 eurot.

   https://youtu.be/SViabCOT1HY

   Kui oled nõus maksma 5,75 eurot, siis lukustad lisaks ülalmainitud mängudele lahti ka “ Stellarise ”, tohutu “Victoria Collectioni ” ja “ Necropolis : Brutal Editioni ”.

   10,36 euro eest saad lisaks varem mainitud teostele endale veel “BATTLETECH Digital Deluxe Editioni ” ja tõsiselt hea vanakooli stiili matkiva rollimängu “ Tyranny ”, kus mängija ei võitle mitte heade, vaid pahade poolel. Nagu mängiksid mõnda “Sõrmuste isanda” mängu, aga Sauroni käsilasena.

   https://youtu.be/Sg0WsR3EnGg

   Ja viimaks, kui käid välja 14,68 eurot, siis saad lisaks kõikidele juba ette loetud mängudele endale veel kõrgelt hinnatud strateegiamängu “ Imperator : Rome ”.

   See tähendab, et üheksa mängu, mille eest maksaksid muidu kokku üle 300 euro, saad praegu kätte vähem kui 15 euroga. Ja kui soovid piirduda ainult 80 sendi kulutamisega, siis juba selle eest saad kätte ülivõrdes hea “ Europa Universalis IV”.

    

   Allikas: https://geenius.ee/

    

  3. Soome liiklusohutusamet uuris , kuidas tunnevad end liikluses nn . rohelised juhid . Noored sõidukijuhid tunnistavad , et kogevad tihtipeale liikluses kiusamist . Eriti ohtlik on see juhul , kui kiusatavad istuvad mopeedi või tsikli sadulas .

   Iga kaheksas Soome autojuht tunnistab ausalt , et üritab aeg-ajalt tsikli või mopeediga liiklejaid õpetada ” ja neile kohta kätte näidata , selgub Soome liiklusohutusameti Liikenneturva uuringust.

   Koguni pool noortest sõidukijuhtidest tunnevad , et neid liikluses meelega igapäevaselt kiusatakse . Sageli ongi mootorrataste ja mopeedide sadulas just noored liiklejad .

   Oskused tulevad ikka aegamööda ja seda võtab õnneks suurem osa kogenud juhtidest arvesse – 65% samale küsitlusele vastanud kogenud juhtidest sõidab noori liiklejaid märgates ettevaatlikumalt ja tähelepanelikumalt .

   Siiski teeb 12% isehakanud liiklusõpetajaid noortele juhtidele meelehärmi . Liikenneturva küsitlusele vastanud noortest 50% leidsid , et selline koha kättenäitamine muudab liikluse ohtlikuks.

    

   Allikas: https://forte.delfi.ee/

    

  4. Üsna inimlik on, et me tahame õigeid lahendusi ja tahame kontrolli olukorra üle . Eriti soovime , et keegi teine kontrolliks meie elu ja ütleks , mis on õige . Siiski , me võidame rohkem , kui oleme suutelised kuulama polüfooniat ehk erinevaid seisukohti , kirjutab Dagmar Narusson .

   Oleme enam kui kuu aega olnud eriolukorras ja see kogemus on olnud ainukordne . Arvan, et suur osa meist mõistab nüüd ( kui vähegi tahab mõista ), kuivõrd seotud me omavahel oleme . Minu koduspüsimine ja teised käitumisvalikud mõjutavad sind ning sinu vastutustundlik käitumine mõjutab mind.

   Individualistlikule ühiskonnale omane iga inimese vastutus on nii selgelt olukorda sisse kodeeritud . Iga üksiku tegevusel on mõju teise tervisele . Samal ajal ei ole mina taolist suure maailmakogukonna solidaarsust oma eluajal varem kogenud .

   Oleme kõik korraga siin planeedil olukorras , et üks viirus on meie senise elu peatanud . Põgeneda ei ole kuhugi . Ei saa planeeti peatada ja öelda , et aitab , ma ei taha enam ja ma astun maha . Olukorrast saame välja ainult kõik koos pingutades . Praegu on vaja kesta ja ebakindlust taluda .

   Avatud dialoog

   Uues ja tundmatus olukorras ei ole paljudele küsimustele täpseid vastuseid . Ebakindlust on aga võimalik õppida tolereerima . Ma arvan , et avatud dialoog ja tuleviku dialoog ehk etteaimamised ( ingl k. anticipation ) annavad ebakindlusega toimetulemiseks häid ideid . Avatud dialoogis on eriline tähelepanu kahel printsiibil , milleks on esiteks dialoogi ( k.a . polüfoonia ) kujundamine ja teiseks ebakindluse tolereerimine .

   Avatud dialoogi lubamine võimaldab luua mõtteruumi või teisisõnu psühholoogilise ruumi , kus on olemas avatus , vastutustunne inimeste ja suhete ees ning ei ole strateegilist kavatsust keerulises olukorras iseenda egoistlikku agendat ellu viia . Igasugune ühepoolne kavatsust avab ukse monoloogilisele objektisuhtele .

   Hea või toimiv muutus ei tule ühe inimese või osapoole agenda elluviimise kaudu . Üksnes paljude osavõtul toimuva avatud dialoogi kaudu saame ühiselt leida võimalusi edasiliikumiseks . Ja avatud dialoog annab võimalused ebakindluse talumiseks .

   Avatud dialoogi väärtuse kohta saab lühidalt öelda , et see võimaldab inimestele pakkuda kogemust olla kuulatud , respekteeritud ja valideeritud . Avatud dialoogi põhimõte on teise ja teistsuguse unikaalsuse kohene respekteerimine . Igaüks meist on kusagil ja mingisugustes tingimustes kellegi silmis see teine , teistsugune .

   " Avatud dialoogi arendajad ütlevad , et teistsugususega kaasneb polüfoonia ehk vaadete paljusus ."

   Keerulises ja mitmetahulises olukorras avatud dialoogi astudes tajume üsna ruttu , et me hoopis ise oleme kellegi teise silmis teistsugune või teistsuguste vaadetega . Seega saame me hakkama keerulistes olukordades ja omavahelistes suhetes juhul , kui võtame ise teistsuguse sallimise suhtlemisse , suhetesse ja olukordade lahendamisse kaasa . Kuid veelgi enam , avatud dialoogi arendajad ütlevad , et teistsugususega kaasneb polüfoonia ehk vaadete paljusus .

   Dialoogi teebki tegelikult võimalikuks üksnes polüfoonia . Polüfooniat ei pea kartma , vaid see viib edasi . Siinkohal tuleb tähele panna, et polüfoonia on mitmetasandiline .

   Esiteks , erinevatel inimestel on erinevad vaated , teadmised , kogemused elus ettetulevate nähtuste kohta . Teiseks , igal inimesel võib ühe olukorra või nähtuse suhtes olla mitu vaadet ( nt arvamus kodanikuna , teadlasena , praktikuna ).

   Ühe inimese vaated võivad kõik erineda . Ka see on loomulik . Avatud dialoogis ma ei pea n-ö ära otsustama , mida just parasjagu ütlen , vaid ma võin välja tuua kogu selle polüfoonia , mis minu sees on. Vaid sel viisil tekib terviklikum arusaam hetkeolukorra keerulisusest ja paradoksaalsel kombel ka edasi liikumise võimalustest .

   Polüfooniale lisaks on avatud dialoogis oluline vastus, teisele inimesele vastamine . Dialoogilise praktika uurijad ütlevad , et inimesele ei ole midagi hullemat kui vastuse puudumine . Inimene vajab vastust . Kuid see vastus ei tähenda hinnangu andmist või tingimata oma seisukoha juurde lisamist . Dialoogi mõistes tähendab inimesele vastamine eelkõige peegeldust . Ja veel , ka eitav vastus on vastus. Info andmine on vastus.

   Dialoogi aitab siiski eelkõige kujundada peegeldus selle kohta , mida kuulaja kuulis , milliseid rõhuasetusi märkas , tundeid tajus kõneleja jutus ja milliseid mõtteid , emotsionaalseid või füüsilisi reaktsioone kuuldu tekitas ning milliseid põhjus-tagajärg seoseid kuulaja kõneleja jutus märkas .

   Sel viisil avatult suheldes , polüfooniat lubades , olukorra komplekssust tajudes kujuneb dialoogiline ruum , kus igaühe panus viib edasi ja samas igaüks kogeb oma mõtlemise muutumist . See muutus toimub avatud dialoogis ilma surveta . Kriis küll survestab , kuid on vaja tarkust , millistes küsimustes vajame pikaajalist vaadet ja muutust .

   Avatud dialoogi hetki ( näiteks ühte kohtumist paljude kohtumiste seerias ) saab ühelt poolt raamistada mõttega , et oleme täna rääkinud väga erinevatest vaadetest olukorrale ja erinevatest kogemustest , kuid me ei ole jõudnud ühele seisukohale , ja teiselt poolt , rõhutada , et me oleme rääkinud olulistest asjadest ja miks me ei võiks seda jättagi nii ning tuleme homme selle juurde tagasi . Seeläbi õpitakse ebakindlust tolereerima . Kuid ega see ei tähenda , et lahenduse otsimise protsess ei jätku .

   Avatud dialoogi puhul on oluline psühholoogiline kestvus . Dialoogi fassilitaatorid ehk hõlbustajad ei tohiks ära kaduda . Avatud dialoogid aitavad siis , kui nad kestavad . Ennetavate otsuste tegemisest ja ka lõplike sekkumiste üle kergekäelisest otsustamisest hoidutakse .

   Siinkohal ei pea ma silmas olukordi , mis nõuavad kiiret reageerimist ja kus otseselt elu ja tervis on ohus , vaid kogukondade ja ühiskonna funktsioneerimist . Enne otsuse tegemist tehakse mitmeid kohtumisi , kus arutatakse sekkumisi . Hoolikas , avatud dialoogi põhimõtete järgi uue mõtteruumi ja polüfoonia lubamine viib olukorda , kus kogu ebakindluse juures on võimalik astuda samme lahenduste suunas .

   Kriisis, milles inimeste suhtlemine ja tegevus võib olla emotsionaalselt laetud, töötatakse meeskonnana. Erinevatel (meeskonna, grupi või kogukonna) liikmetel on seejuures erinevad funktsioonid. Koos töötamise väärtuseks peetakse asjaolu, et võimalikult paljude inimeste vaheline dialoog viib lõpuks välja hetkel kõige toimivama edasiliikumise võimaluseni (kuna ühe inimese emotsionaalselt laetud seisukohad maandatakse dialoogi käigus ja taandub hirmu, raevu, ebakindluse vms tõttu tekkinud vajadus ebaküpseid otsuseid teha).

   Muutus toimub tegelikult siis , kui meil ei ole individuaalset , fikseerunud kavatsust kedagi või midagi kindlal viisil muuta , vaid oleme valmis avatud dialoogiks ja vastastikuseks jagatud koostööprotsessiks .

   Tuleviku dialoogid

   Tulevikku ei ole olemas ja tulevikku tuleb kujundada , ütlevad avatud dialoogi uurijad . Kui hetkeolukord on keeruline ja vajab lahendust , siis kasutatakse tuleviku dialoogi põhimõtteid ja esimesena lepitakse kokku tuleviku ajaperspektiiv . Näiteks inimesed kujutavad ennast ette situatsioonis , kui praegusest ajast on möödas aasta ( aprill 2021).

   Dialoogiprotsessis esitatakse küsimusi tuleviku olukorra kohta nii nagu tulevik oleks kohal . Siinkohal toon mõned näited küsimustest . Nüüd , mil aasta on möödas ja asjad on üsna hästi , kuidas elu välja näeb ? Mida tegid , et see sai juhtuda ? Kes aitas ? Mis aitas ? Kuidas aitas ? Mis pani aasta tagasi muretsema ? Mis pani vähem muretsema ?

   " Inimesed räägivad , mis paneks neid vähem muretsema . Ja juba sätivadki samal ajal oma mõtet hetkekäitumise kohta ümber ."

   Tuleviku dialoogides saab nähtavaks , milliste asjaolude pärast inimesed kõige enam muretsevad . Inimesed räägivad , mis paneks neid vähem muretsema . Ja juba sätivadki samal ajal oma mõtet hetkekäitumise kohta ümber . Veel saavad selgeks vastastikused ootused , mittemõistmised , hirmud jmt ehk takistused edasiliikumisel .

   Samavõrd tuleb välja , milliseid varjatud ressursse ja võimalusi inimesed märkavad ning on valmis kasutama . Tuleviku dialoog võimaldab teha korrektiive oma mõtlemises ja käitumises . Ja jällegi – see juhtub üksnes siis , kui kellelgi ei ole oma kavatsust või ettemõeldud plaani , kuhu suunas vestlusi juhtida .

   " Avatus " tähendab avatud dialoogis läbipaistvust vestluse ja otsustamise protsessis . Mihhail Bahtin ütles , et me ootame vastuseid enda poolt öeldule ja see, kuidas me vastame neile on kujundatud sellest , milliseid vastuseid saame teistelt . Vastus kutsub esile uue vastuse . Selles peitub nii oht kui ka võimalus . Kõik , mida me ise otsustame või teeme , sisaldab teiste vastuseid meile , seega me peame olema tähelepanelikud .

   Bahtin rõhutab , et inimesed peavad märkama autoritaarseid diskursuseid , mis peatavad dialoogi ja kus ideid ei arendata koos . Need peatavad arengu . Teistsugusus asendatakse samasugususega ja see on ohtlik.

   Kui me muutume " samasugusteks " oma mõtlemises ja käitumises , siis peame arvestama , et samasugune kordab ennast ega näe võimalusi edasiliikumiseks . Dialoogi arendajad tuletavad meelde , et mure-aegadel on meil kalduvus soovida kontrollida olukorda ja tahame kiiret kindlat viisi , mis viib lahenduseni . Sel ajal me libastume arusaamises , et tegelikult on olukorrale vähemalt nii palju vaateid , kui on selle olukorra tunnistajaid .

   Üsna inimlik on, et me tahame õigeid lahendusi ja tahame kontrolli olukorra üle . Eriti soovime , et keegi teine kontrolliks meie elu ja ütleks , mis on õige . Siiski , me võidame rohkem , kui me oleme suutelised kuulama polüfooniat ehk erinevaid seisukohti , neid peegeldama ning seeläbi kujundame dialoogilise ruumi , kus kerkivad esile uued võimalused , mis võtavad arvesse just meie vajadusi ja ressursse .

   Ebakindluse talumist ja avatud dialoogi hoidmist võimaldab saavutada , kui inimesed kogevad , et neid kuulatakse , märgatakse , respekteeritakse , valideeritakse , kui dialoogid kestavad , kui polüfooniat ei kardeta ja mõistetakse isiklikku vastutust ning panust dialoogi.

    

   Allikas: https://www.err.ee/

    

    

    

  5. Plaanitava seadusmuudatusega lõpetataks praeguste doktoranditoetuste maksmine ja ülikoolid võtaks doktorandid tööle nooremteaduritena . Sammuga loodetakse vähendada doktorantuurist väljalangemist ja tõsta ühiskonnas doktorikraadi mainet .

   Senini on Eestis parimal juhul saanud doktorikraadi aastas veidi üle 250 inimese . Ministeeriumi analüüsi kohaselt pole viimastel aastatel rakendatud meetmed kraadini jõudvate doktorantide arvu oluliselt kasvatanud . Muu hulgas on laiendatud neile seni näiteks vanemahüvitist ja pensionikindlustust . Aastal 2018 tõsteti pikalt muutumatuna püsinud doktoranditoetust 660 euroni .

   Analüüsis nenditakse , et toetus pole ainult teadus - ja õppetööle keskendumiseks kaugeltki piisav . Seda kinnitab statistika näiteks 2015. aastal töötas 90 protsenti doktorantidest . Kõige sagedamini jäetakse doktorantuur pooleli pärast neljanda õppeaasta lõppu või hiljem , kui lõpeb riiklik doktoranditoetus . Keskmiselt võtab aga doktorantuuri lõpetaminenominaalajast poolteist aastat kauem . Sõltuvalt ülikoolist jõuavad vastuvõetutest kaitsmiseni heal juhul pooled.

   Isegi kui doktorantidel õnnestub saada nooremteadurina tööd samas ülikoolis , ei pruugi olla seotud nende tööülesanded seotud doktoritööga . Mõne aasta eest ilmunud uuringu kohaselt kulus neil nädalas keskmiselt kokku 22 tundi õppetööle ning juhtimis - ja administratiivülesannetele . Samal ajal nähakse doktorante kolleegide poolt noorte teadlaste asemel eeskätt üliõpilastena .

   Süsteemi kitsaskohad on analüüsi põhjal piisavalt suured , et neid pole võimalik lahendada praegu kehtivate õigusaktide raames . Abi poleks lihtsast rahastuse kasvatamisest ega olemasolevate regulatsioonide paremast jõustamisest . Lahenduste leidmise ainult ülikoolide kaela jätmisel on potentsiaali suurendada eri ülikoolides õppivate doktorantide vahelist ebavõrdsust .

   Doktorant-nooremteadurid
   Väljapakutavate muudatuste kohaselt tagaks ülikool tulevikus enamikele doktorantidele nooremteaduri ametikoha . Doktoranditoetus kui selline kaoks ja selle asemel eraldatakse ülikoolidele lisavahendeid doktorant-nooremteadurite palkamiseks . Kuna rõhku kavatsetakse panna lisaks tööstusdoktorantuurile , võib tagada neile koha ka mõni muu teadusasutus või ettevõte .

   Tähtajalised töölepingud aitaksid analüüsi kohaselt fikseerida senisest paremini nooremteaduri ja ülikooli vastastikused kohustused . Viimane kindlustaks , et nende tehtav teadustöö oleks seotud otseselt doktoritööga . Selle aluseks on individuaalplaan , mida täidetaks juhendaja juhtimise ja kontrolli all.

   Plaani järgimisel kindlustatakse doktorant-nooremteaduritele nominaalaja jooksul palk , mis pakub näiteks grandistipendiumist suuremat kindlustunnet . Pikemas vaates loodetakse see tõsta see Eesti keskmise palgani .

   Ühtlasi loodavad plaani autorid , et doktorandi ja ülikooli tihedama seotuse tõttu tunnetaksid doktorant-nooremteadurid oma juhendaja ja tööandja ees suuremat vastutust . Samal ajal võiks kasvatada juhendaja ja doktorandi võrdsem suhe juhendatava motivatsiooni teadustöö tegemiseks . Viimane peegelduks teadusprojektide kõrgemas kvaliteedis

   Tööstusdoktorantuur
   Eraldi käsitletakse analüüsis ülikoolide , ettevõtete ja avaliku sektori koostööd . Nn ettevõtlus - või tööstusdoktorantuuri puhul lähtuks doktorandi teadustöö lähtub asutuse vajadusest ning seda tehakse ülikooli - ja ettevõttepoolse juhendaja juhendamisel .

   Eestis on saadud seni häid tulemusi eriprogrammide raames , mille käigus on antud välja näiteks erialastipendiume . Enamik programmis osalenutest jätkasid ettevõtluses . Kuigi see ei aita tagada akadeemilist järelkasvu , ergutaks see eri sektorite vahelist koostööd ja kasvataks ettevõtjate silmis doktorikraadi väärtust .

   Mudeli rakendamisel immatrikuleeritakse doktorant ülikooli üliõpilasena , kuid tööleping sõlmitakse ettevõtte või mõne muu ülikoolivälise asutusega . Samas kehtiksid doktoriõpingutele ja doktoritööle samasugused kvaliteedikriteeriumid , kui nooremteaduri positsioonis olevatel doktorantidel

   Viimaks jäetaks võimalus doktorikraadi omandamiseks ka seda muu põhitöö kõrvalt tegelevatele doktorantidele . Doktorant peaks leidma sellisel juhul ülikoolist ise endale juhendaja ja teadustöö teema . Riiklikule toetusele see rühm loota ei saa . Lahendus sobiks näiteks neile , kes on varem doktoriõppe katki jätnud .

   Raha ja laiem mõju
   Doktorantide senise sissetuleku säilitamiseks tähendaks doktoranditoetuse nooremteaduri palgaga asendamine täiendavat 4,5 miljoni euro suurust maksukulu kohustust . Sama läheksid maksud tagasi riigieelarvesse . Järelikult ei muudaks see riigi eelarvepositsiooni .

   Pikemas plaanis loodetakse tõsta doktorant-nooremteaduritele makstav palk Eesti keskmise palgani . 2021. aasta prognoosi kohaselt nõuaks see kokku 19,5 miljonit eurot . Sellest moodustaksid riigile tagasi tulevad maksud 11 miljonit . Täiendavat kulu tahetakse katta kõrghariduse tegevustoetuse ja teaduse baasrahastuse kasvu ning muude teadusgrantide või lepingute arvelt .

   Kuna doktorantuuris õppivate inimeste arv on suhteliselt väike , hinnatakse analüüsis muutuste sotsiaalset mõju ühiskonnale väikeseks . Eeskätt aitaksid need väärtustada doktorikraadiga inimesi senisest rohkem . Hinnanguline mõju majandusele oleks keskmine ning positiivne . Rohkem doktorikraadiga inimesi tähendaks suuremat tippspetsialistide hulka , kannustaks innovatsiooni ja looks suuremat lisandväärtust .

   Keskmine oleks sammude mõju ka ülikoolidega koostööd tegevatele ettevõtetele ja asutustele .

   Eeldatavalt võiks jõustuda plaanitav õigusakt 2022. aasta alguses.

    

   Allikas: https://novaator.err.ee/

    

  • Blogi

  • Blogi statistika

   • Blogi kokku
    8
   • Kokku postitusi
    134
  • Blogi postitused

  ×
  ×
  • Loo uus...

  Oluline informatsioon

  Selle veebisaidi paremaks muutmiseks oleme teie seadmesse paigutanud küpsised . Võite kohandada oma küpsiste seadeid , vastasel juhul eeldame, et te olete küpsiste kasutamisega nõus kui jätkate veebisaidil sirvimist.. Palun lugege läbi Kasutustingimused ja Privaatsuspoliitika.