Mine sisusse
Otsi siit
 • Rohkem valikuid...
Otsi tulemusi mis sisaldab...
Otsi tulemusi...

  Blogi

  Meie kommuuni blogi

  1. Kuigi suvi on tavaliselt mängupõud, siis juulis ilmuvaid teoseid vaadates sellist muljet küll ei jää. Ilmub mitmeid eripalgelisi mänge igale maitsele ja tühjade pihkudega ei peaks jääma keegi.

   Alt leiad viis juulis ilmuvat videomängu, millel võiksid kindlasti silma peal hoida.

   1. Death Stranding

    

   Jah, “Death Stranding ” ilmus PlayStation 4-l 2019. aasta lõpus, kuid juulis jõuab see ambitsioonikas, omanäoline ja tohutult veider videomäng lõpuks arvutile.

   Tegu on «Metal Gear Solidi » looja Hideo Kojima uusima teosega, kus inimesed on sunnitud elama maa-alustes linnades, mille vahel veavad eluga riskides kaupa kullerid. Piirid inimeste ja vaimude maailma vahel on hägustumas ning kurjad kummitused võivad pahaaimamatud inimesed endaga kaasa viia.

   Sina oled Sam Bridges , kuller, kes üritab leida üles salapäraselt kadunud naist ja lahti hammustada, mis nende vaimudega siis ikka täpsemalt toimub.

   “Death Stranding ” on juba saadaval PlayStation 4-l ja ilmub aruvitle 14. juulil.

   1. Crysis Remastered

    

   Just nii, kaugel 2007. aastal ekstreemsete süsteeminõuetega mängurite arvutites alaväärsuskompleksi tekitanud “ Crysis ” on tagasi uues ja veel kaunimas kuues.

   Sisult on “ Crysis ” tegelikult üsna tavaline tulistamismäng, mille keskmes on iidsed tulnukad, salastatud sõjaväeüksused ja futuristlikku turvist kandev maailma päästev supersõdur. 13 aasta eest tegi “ Crysise ” eriliseks just graafika – see oli üks kaunemaid ja detailsemaid mänge, mis eales loodud. Ka järgmistel aastatel ei suutnud uuemad mängud “ Crysiselt ” neid tiitleid üle lüüa.

   Saab näha, kas “ Crysis ” on suutnud ajaliiva koorma all vastu pidada. Kuigi “ Crysis ” oli kunagi suurepärane tehniline maamärk, siis nüüdseks on selle sära tuhmunud. Peagi selgub, kui võimas näeb “ Crysis ” välja uuematel masinatel ja kas enam kui 10 aasta vanune mängupilt suudab veel täna inimesi kaasa haarata.

   Crysis Remastered ” ilmub 23. juulil arvutile ning PlayStation 4, Xbox One’i ja Nintendo Switchi konsoolidele.

   1. F1 2020

    

   Kuigi tänavune F1 hooaeg jäi koroonaepideemia tõttu poolikuks, tuleb juulis vormelifännidele lohutust pakkuma «F1 2020». Mängu on lisatud mõlemad uued 2020. aasta F1 hooaja ringrajad: Hollandis asuv Circuit Zandvoort ja ka verivärske Hanoi GP.

   Märkimisväärse uuendusena on tänavusse F1 simulaatorisse lisatud My Teami mängulaad, mis lubab mängijatel luua ja majandada enda vormel 1 meeskonda. Jätkuvalt pannakse rõhku ka F1 ajaloo austamisele: mängus on neli legendaarse Michael Schumacheri sõidumasinat ning ka teiste kuulsate pilootide võidukaid vormeleid.

   “F1 2020” ilmub 10. juulil arvutile ning PlayStation 4 ja Xbox One’i konsoolidele.

   1. Paper Mario: The Origami King

    

   Kui oled alati arvanud, et klassikaliste “Super Mario” mängude esteetikas on kaugelt liiga vähe paberit, siis “ Paper Mario” üritab seda katastroofilist viga parandada.

   Tegu on “Super Mario” maailmas paikneva rollimänguga, kus absoluutselt kõik on tehtud paberist. Õel origamikuningas on printsess Peachi lossi üle kontrolli saanud ja Mario peab koos sõpradega selle jama lahendama.

   Muide, paber ei ole ainult visuaalne kiiks, vaid see on oluline ka mängupildis: paberitükkidega saab täita muidu läbimatuid auke ning kindlate võimetega saab mängumaailmast paberitükke välja rebida, et avastada uusi ja huvitavaid kohti.

   Paper Mario: The Origami King” ilmub eksklusiivselt Nintendo Switchile Ghost of Tsushimaga ” samal päeval, 17. Juulil.

   1. Ghost of Tsushima

    

   PlayStation 4 kasutajaid ootab ees mänguline suvi. Juunis jõudis kohale “The Last of Us Part II” ja juba kuu aega hiljem koputab uksele järgmine suur eksklusiivmäng.

   Ghost of Tsushima ” on avatud maailmaga ja rollikasugemetega ajalooline seiklusmäng, mille tegevus toimub 13. sajandi teisel poolel Jaapanis mongolite invasiooni ajal. Mängija kehastub samuraiks nimega Jin Sakai , kes geriljasõja taktikat kasutades külvab mongolite seas hirmu ja ebakindlust.

   Diktor on juba keskaegses Jaapanis madistamas ning mongoleid Tsushima saarelt minema ajamas. Meie “ Ghost of Tsushima ” arvustust saab lugeda 14. juulil, mäng ilmub PlayStation 4 konsoolile 17. juulil.

    

   Allikas: https://geenius.ee/

  2. Pärast kuudepikkuiseid sahinaid kinnitas Google lõpuks ametlikult, et töötab hetkel funktsiooni kallal, mille nimi on Nearby Share . Põhimõtteliselt töötab see samamoodi nagu iOS seadmete AirDrop , kuid ühe olulise vahega, kirjutab Android Police.

   Nearby Share on mõeldud selleks, et saaks kiiresti ja lihtsalt füüsiliselt lähedal asuva seadmega faile jagada. Selleks peavad mõlema seadme kasutajad funktsiooni sisse lülitama ning seejärel saab näiteks sõbrale pilte või videoid saata.

   Varem on räägitud, et Nearby Sharing kasutab failide saatmiseks mobiilset andmesidet, wifit või Bluetoothi. Seega peaks ideeliselt faile saama saata ka ilma internetiühenduseta.

   iPhone’idel on juba ammu olemas funktsioon nimega AirDrop ning Nearby Sharing peaks sellega päris sarnane olema. Üks oluline vahe aga neil on. AirDropiga saab ka suvalistele inimestele faile saata, aga Nearby Sharingu puhul peab saaja olema sul telefoni kontaktide nimekirjas.

   Google kinnitas, et Nearby Sharing on neil töös ning praegu käib beetatestimine, millele ka vähesed valitud ligi saavad. Nearby Sharing peaks töötama kõigil Android 6 ja uuematel telefonidel.

    

   Allikas: https://geenius.ee/

    

  3. Koroonakriisi tõttu on välisreisid sisuliselt seiskunud . Suvel hakkavad piirid aga vaikselt lahti minema ning ka lennukid tõusevad taas õhku .

   Uurisime mõnelt Eesti turismibüroolt järgi , mida tuleb tänavu välismaale reisides kindlasti tähele panna, mis saab hindadest ning kas sügiseks tasub reisipileteid osta , või on targem karta viiruse teist lainet ning uut maailma lukkupanekut .

   Puhkust tasub kindlasti planeerida , iseasi kuhu ,” ütles Go Traveli partnersuhete juht Age Põder . Tema sõnul on eestlaste huvi kodumaal reisimise vastu on kasvanud , mistõttu suunab Go Travel sel suvel oma fookuse eelkõige siseriikliku turismi arendamisele .

   Eestist väljaspoole reisimise puhul saab Põderi sõnul määravaks eelkõige ikkagi see, millal piirid avanevad , kus haigus on taandunud ning kuhu lennukid sõidavad .

   Piirangud hakkavad leevenema juba juunis-juulis

   Reisibüroo ning odavlendude pakkumiste portaali Reisidiilid juhatuse liige Kaido Kukk rääkis , et lootust on, et suvel hakkavad riikidesse sisenemise piirangud leevenema eelkõige Euroopa Liidu siseselt .

   Näiteks Itaalia loodab piirid turistidele avada juba juunis , Kreeka ja Küpros juulis ,” loetles Kukk . Mõistagi võivad asjaolud muutuda kõik sõltub sellest , kui kiirelt uute nakatunute arv riikides vähenema hakkab .

   Koos piirangute lõdvenemisega hakkavad Reisdiilide juhi sõnul ka lennuliinid taastuma . Airbaltic on esimesi lendusid juba alustanud , Ryanair loodab 40% lendudest taastada juulis , sealhulgas paljud populaarsed sihtkohad ka Tallinnast .

   Tähele tasub aga panna, et isegi kui liinid avatakse , võib sihtriikides esineda erinevaid piiranguid näiteks 14-päeva karantiininõue , mis teeb turismireisi üpris ebamugavaks . Seetõttu tasub lendusid broneerides selgeks teha riiki sisenemise nõuded . Aga loodetavasti hakkame piirangute rindel juba lähinädalatel kuulma positiivseid uudiseid ,” rääkis Kukk .

   Go Traveli partnerlussuhete juht Põder rääkis , et kindlasti avaneb võimalusi juba juunis , kuid rohkem vast juulis .

   Novatoursi turundusjuht Olev Riisberg ütles , et nemad on valmis avama reisid esimesel võimalusel , kui olukord seda lubab . “ Loodetavasti juba juulis avaneb see võimalus ,” ütles ta.

   Huvi välismaale reisida on juba suur

   Riisberg märkis , et planeerida saab reise ka talvehooaja sihtkohtadesse ning juba ka 2021. aasta suvehooaega . Paljud , kelle reis pandeemia tõttu ära jäi , on juba kasutanud neid võimalusi ja valinud uue reisi mainitud valiku seast .

   Ootused ja soovid lennata taas maailma avastama on kõrged ning seda oodatakse väga . Uuritakse , millised on arengud seoses viiruse taandumisega ja sellest lähtuvalt piiride taasavamisega ,” ütles Novatoursi turundusjuht .

   Põder Go Travelist kinnitas samuti , et tasapisi juba uuritakse reisivõimaluste kohta ning esimesed uued reisibroneeringudki on juba tehtud .

   Suve sihtkohtadest eelistatakse Horvaatiat , Kreekat ja Küprost ning igatsetakse ühte senist lemmikkohta Türgit . Talvereisidest pakuvad huvi Tenerife, aga ka juba kaugemad kohad nagu näiteks Vietnam, Bali, Tai ja ka Egiptus , samuti aastavahetuse - ja linnareisid ,” loetles Põder .

   Hinnad võivad pikas perspektiivis tõusta

   Reisidiilide juht Kaido Kukk nentis , et kindlasti saab lennusihtkohtade valik sellel suvel olema üpris piiratud ja kesisem , kui me viimastel aastatel oleme harjunud .

   Hindade osas on tema sõnul raske spekuleerida . Praegusel hetkel on lennuhinnad pigem soodsad , kuid kui nõudlus taastub , võivad need üpris kiirelt kõrgustesse lennata , märkis Kukk .

   Age Põder Go Travelist rääkis , et need lennud , mis toimuvad , pakuvad tuttavaid hindu . “ Sügise poole on küll märgata , et hinnad on kallimad ja reeglid teised , kuid midagi kindlat väita ei saa , sest nõudlus on veel väga väike ning hetkel lende eriti ei ole,” ütles ta.

   Novatoursi turundusjuht Olev Riisberg prognoosis , et lendude taasavamisel võivad eripakkumiste toel pakettreiside hinnad veidi langeda . Pikemas perspektiivis on aga oodata pigem hindade tõusu .

   Nõudluse taastumine võtab aega ja reisimiste sagedus muutuda . Reisi hinda hakkavad mõjutama tõenäoliselt ka uutest ohutusnõuetest tulenevad lisainvesteeringud ,” märkis Riisberg .

   Kas aga aasta lõpus või uue aasta alguses võib oodata hinnalangust , sest inimesed ei julge reisida ? “ Sellist hindade langust praegu ette näha ei ole, sest kui lennukite , busside , rongide täituvust piiratakse , siis on ka vähem reisijaid , mis viib hinna üles . Mis puudutab aastavahetust , siis selle paiku on alati kallim reisida ning suure tõenäosusega jääb see reegel ka tänavu kehtima ,” tõdes vastuseks Age Põder .

   Hüvitist ei tasu kiirelt oodata

   Meedias sõna võtvad eksperdid prognoosivad tihtilugu , et sügisel võib potentsiaalselt ees oodata koroonaviiruse teine laine , eriti siis , kui piiranguid ei täideta . Ka suviste lendude toimumine pole veel kindel .

   Kas ka tulevikus on reisifirmad hüvitise maksmisel või lendude edasilükkamisel vastutulelikud ?

   Kaido Kukk Reisidiilidest tõdes , et piletite hüvitamisel lennu tühistamise korral tasub tähele panna, et kuigi lähtuvalt EL- i regulatsioonidest on lennufirmadel see kohustus , siis kiiret hüvitamist ei maksa oodata .

   Tavapärase mõnenädalase hüvitamisperioodi asemel kulub tekkinud olukorra tõttu enamikel lennufirmadel selleks kuid . Seega peab arvestama , et kui broneerida lend suveks ja see hiljem siiski tühistatakse , tuleb raha tagastust lennufirmalt oodata üpris kaua ,” hoiatas ta.

    

   Allikas: https://geenius.ee/

    

  4. Soome liiklusohutusamet uuris , kuidas tunnevad end liikluses nn . rohelised juhid . Noored sõidukijuhid tunnistavad , et kogevad tihtipeale liikluses kiusamist . Eriti ohtlik on see juhul , kui kiusatavad istuvad mopeedi või tsikli sadulas .

   Iga kaheksas Soome autojuht tunnistab ausalt , et üritab aeg-ajalt tsikli või mopeediga liiklejaid õpetada ” ja neile kohta kätte näidata , selgub Soome liiklusohutusameti Liikenneturva uuringust.

   Koguni pool noortest sõidukijuhtidest tunnevad , et neid liikluses meelega igapäevaselt kiusatakse . Sageli ongi mootorrataste ja mopeedide sadulas just noored liiklejad .

   Oskused tulevad ikka aegamööda ja seda võtab õnneks suurem osa kogenud juhtidest arvesse – 65% samale küsitlusele vastanud kogenud juhtidest sõidab noori liiklejaid märgates ettevaatlikumalt ja tähelepanelikumalt .

   Siiski teeb 12% isehakanud liiklusõpetajaid noortele juhtidele meelehärmi . Liikenneturva küsitlusele vastanud noortest 50% leidsid , et selline koha kättenäitamine muudab liikluse ohtlikuks.

    

   Allikas: https://forte.delfi.ee/

    

  5. Üsna inimlik on, et me tahame õigeid lahendusi ja tahame kontrolli olukorra üle . Eriti soovime , et keegi teine kontrolliks meie elu ja ütleks , mis on õige . Siiski , me võidame rohkem , kui oleme suutelised kuulama polüfooniat ehk erinevaid seisukohti , kirjutab Dagmar Narusson .

   Oleme enam kui kuu aega olnud eriolukorras ja see kogemus on olnud ainukordne . Arvan, et suur osa meist mõistab nüüd ( kui vähegi tahab mõista ), kuivõrd seotud me omavahel oleme . Minu koduspüsimine ja teised käitumisvalikud mõjutavad sind ning sinu vastutustundlik käitumine mõjutab mind.

   Individualistlikule ühiskonnale omane iga inimese vastutus on nii selgelt olukorda sisse kodeeritud . Iga üksiku tegevusel on mõju teise tervisele . Samal ajal ei ole mina taolist suure maailmakogukonna solidaarsust oma eluajal varem kogenud .

   Oleme kõik korraga siin planeedil olukorras , et üks viirus on meie senise elu peatanud . Põgeneda ei ole kuhugi . Ei saa planeeti peatada ja öelda , et aitab , ma ei taha enam ja ma astun maha . Olukorrast saame välja ainult kõik koos pingutades . Praegu on vaja kesta ja ebakindlust taluda .

   Avatud dialoog

   Uues ja tundmatus olukorras ei ole paljudele küsimustele täpseid vastuseid . Ebakindlust on aga võimalik õppida tolereerima . Ma arvan , et avatud dialoog ja tuleviku dialoog ehk etteaimamised ( ingl k. anticipation ) annavad ebakindlusega toimetulemiseks häid ideid . Avatud dialoogis on eriline tähelepanu kahel printsiibil , milleks on esiteks dialoogi ( k.a . polüfoonia ) kujundamine ja teiseks ebakindluse tolereerimine .

   Avatud dialoogi lubamine võimaldab luua mõtteruumi või teisisõnu psühholoogilise ruumi , kus on olemas avatus , vastutustunne inimeste ja suhete ees ning ei ole strateegilist kavatsust keerulises olukorras iseenda egoistlikku agendat ellu viia . Igasugune ühepoolne kavatsust avab ukse monoloogilisele objektisuhtele .

   Hea või toimiv muutus ei tule ühe inimese või osapoole agenda elluviimise kaudu . Üksnes paljude osavõtul toimuva avatud dialoogi kaudu saame ühiselt leida võimalusi edasiliikumiseks . Ja avatud dialoog annab võimalused ebakindluse talumiseks .

   Avatud dialoogi väärtuse kohta saab lühidalt öelda , et see võimaldab inimestele pakkuda kogemust olla kuulatud , respekteeritud ja valideeritud . Avatud dialoogi põhimõte on teise ja teistsuguse unikaalsuse kohene respekteerimine . Igaüks meist on kusagil ja mingisugustes tingimustes kellegi silmis see teine , teistsugune .

   " Avatud dialoogi arendajad ütlevad , et teistsugususega kaasneb polüfoonia ehk vaadete paljusus ."

   Keerulises ja mitmetahulises olukorras avatud dialoogi astudes tajume üsna ruttu , et me hoopis ise oleme kellegi teise silmis teistsugune või teistsuguste vaadetega . Seega saame me hakkama keerulistes olukordades ja omavahelistes suhetes juhul , kui võtame ise teistsuguse sallimise suhtlemisse , suhetesse ja olukordade lahendamisse kaasa . Kuid veelgi enam , avatud dialoogi arendajad ütlevad , et teistsugususega kaasneb polüfoonia ehk vaadete paljusus .

   Dialoogi teebki tegelikult võimalikuks üksnes polüfoonia . Polüfooniat ei pea kartma , vaid see viib edasi . Siinkohal tuleb tähele panna, et polüfoonia on mitmetasandiline .

   Esiteks , erinevatel inimestel on erinevad vaated , teadmised , kogemused elus ettetulevate nähtuste kohta . Teiseks , igal inimesel võib ühe olukorra või nähtuse suhtes olla mitu vaadet ( nt arvamus kodanikuna , teadlasena , praktikuna ).

   Ühe inimese vaated võivad kõik erineda . Ka see on loomulik . Avatud dialoogis ma ei pea n-ö ära otsustama , mida just parasjagu ütlen , vaid ma võin välja tuua kogu selle polüfoonia , mis minu sees on. Vaid sel viisil tekib terviklikum arusaam hetkeolukorra keerulisusest ja paradoksaalsel kombel ka edasi liikumise võimalustest .

   Polüfooniale lisaks on avatud dialoogis oluline vastus, teisele inimesele vastamine . Dialoogilise praktika uurijad ütlevad , et inimesele ei ole midagi hullemat kui vastuse puudumine . Inimene vajab vastust . Kuid see vastus ei tähenda hinnangu andmist või tingimata oma seisukoha juurde lisamist . Dialoogi mõistes tähendab inimesele vastamine eelkõige peegeldust . Ja veel , ka eitav vastus on vastus. Info andmine on vastus.

   Dialoogi aitab siiski eelkõige kujundada peegeldus selle kohta , mida kuulaja kuulis , milliseid rõhuasetusi märkas , tundeid tajus kõneleja jutus ja milliseid mõtteid , emotsionaalseid või füüsilisi reaktsioone kuuldu tekitas ning milliseid põhjus-tagajärg seoseid kuulaja kõneleja jutus märkas .

   Sel viisil avatult suheldes , polüfooniat lubades , olukorra komplekssust tajudes kujuneb dialoogiline ruum , kus igaühe panus viib edasi ja samas igaüks kogeb oma mõtlemise muutumist . See muutus toimub avatud dialoogis ilma surveta . Kriis küll survestab , kuid on vaja tarkust , millistes küsimustes vajame pikaajalist vaadet ja muutust .

   Avatud dialoogi hetki ( näiteks ühte kohtumist paljude kohtumiste seerias ) saab ühelt poolt raamistada mõttega , et oleme täna rääkinud väga erinevatest vaadetest olukorrale ja erinevatest kogemustest , kuid me ei ole jõudnud ühele seisukohale , ja teiselt poolt , rõhutada , et me oleme rääkinud olulistest asjadest ja miks me ei võiks seda jättagi nii ning tuleme homme selle juurde tagasi . Seeläbi õpitakse ebakindlust tolereerima . Kuid ega see ei tähenda , et lahenduse otsimise protsess ei jätku .

   Avatud dialoogi puhul on oluline psühholoogiline kestvus . Dialoogi fassilitaatorid ehk hõlbustajad ei tohiks ära kaduda . Avatud dialoogid aitavad siis , kui nad kestavad . Ennetavate otsuste tegemisest ja ka lõplike sekkumiste üle kergekäelisest otsustamisest hoidutakse .

   Siinkohal ei pea ma silmas olukordi , mis nõuavad kiiret reageerimist ja kus otseselt elu ja tervis on ohus , vaid kogukondade ja ühiskonna funktsioneerimist . Enne otsuse tegemist tehakse mitmeid kohtumisi , kus arutatakse sekkumisi . Hoolikas , avatud dialoogi põhimõtete järgi uue mõtteruumi ja polüfoonia lubamine viib olukorda , kus kogu ebakindluse juures on võimalik astuda samme lahenduste suunas .

   Kriisis, milles inimeste suhtlemine ja tegevus võib olla emotsionaalselt laetud, töötatakse meeskonnana. Erinevatel (meeskonna, grupi või kogukonna) liikmetel on seejuures erinevad funktsioonid. Koos töötamise väärtuseks peetakse asjaolu, et võimalikult paljude inimeste vaheline dialoog viib lõpuks välja hetkel kõige toimivama edasiliikumise võimaluseni (kuna ühe inimese emotsionaalselt laetud seisukohad maandatakse dialoogi käigus ja taandub hirmu, raevu, ebakindluse vms tõttu tekkinud vajadus ebaküpseid otsuseid teha).

   Muutus toimub tegelikult siis , kui meil ei ole individuaalset , fikseerunud kavatsust kedagi või midagi kindlal viisil muuta , vaid oleme valmis avatud dialoogiks ja vastastikuseks jagatud koostööprotsessiks .

   Tuleviku dialoogid

   Tulevikku ei ole olemas ja tulevikku tuleb kujundada , ütlevad avatud dialoogi uurijad . Kui hetkeolukord on keeruline ja vajab lahendust , siis kasutatakse tuleviku dialoogi põhimõtteid ja esimesena lepitakse kokku tuleviku ajaperspektiiv . Näiteks inimesed kujutavad ennast ette situatsioonis , kui praegusest ajast on möödas aasta ( aprill 2021).

   Dialoogiprotsessis esitatakse küsimusi tuleviku olukorra kohta nii nagu tulevik oleks kohal . Siinkohal toon mõned näited küsimustest . Nüüd , mil aasta on möödas ja asjad on üsna hästi , kuidas elu välja näeb ? Mida tegid , et see sai juhtuda ? Kes aitas ? Mis aitas ? Kuidas aitas ? Mis pani aasta tagasi muretsema ? Mis pani vähem muretsema ?

   " Inimesed räägivad , mis paneks neid vähem muretsema . Ja juba sätivadki samal ajal oma mõtet hetkekäitumise kohta ümber ."

   Tuleviku dialoogides saab nähtavaks , milliste asjaolude pärast inimesed kõige enam muretsevad . Inimesed räägivad , mis paneks neid vähem muretsema . Ja juba sätivadki samal ajal oma mõtet hetkekäitumise kohta ümber . Veel saavad selgeks vastastikused ootused , mittemõistmised , hirmud jmt ehk takistused edasiliikumisel .

   Samavõrd tuleb välja , milliseid varjatud ressursse ja võimalusi inimesed märkavad ning on valmis kasutama . Tuleviku dialoog võimaldab teha korrektiive oma mõtlemises ja käitumises . Ja jällegi – see juhtub üksnes siis , kui kellelgi ei ole oma kavatsust või ettemõeldud plaani , kuhu suunas vestlusi juhtida .

   " Avatus " tähendab avatud dialoogis läbipaistvust vestluse ja otsustamise protsessis . Mihhail Bahtin ütles , et me ootame vastuseid enda poolt öeldule ja see, kuidas me vastame neile on kujundatud sellest , milliseid vastuseid saame teistelt . Vastus kutsub esile uue vastuse . Selles peitub nii oht kui ka võimalus . Kõik , mida me ise otsustame või teeme , sisaldab teiste vastuseid meile , seega me peame olema tähelepanelikud .

   Bahtin rõhutab , et inimesed peavad märkama autoritaarseid diskursuseid , mis peatavad dialoogi ja kus ideid ei arendata koos . Need peatavad arengu . Teistsugusus asendatakse samasugususega ja see on ohtlik.

   Kui me muutume " samasugusteks " oma mõtlemises ja käitumises , siis peame arvestama , et samasugune kordab ennast ega näe võimalusi edasiliikumiseks . Dialoogi arendajad tuletavad meelde , et mure-aegadel on meil kalduvus soovida kontrollida olukorda ja tahame kiiret kindlat viisi , mis viib lahenduseni . Sel ajal me libastume arusaamises , et tegelikult on olukorrale vähemalt nii palju vaateid , kui on selle olukorra tunnistajaid .

   Üsna inimlik on, et me tahame õigeid lahendusi ja tahame kontrolli olukorra üle . Eriti soovime , et keegi teine kontrolliks meie elu ja ütleks , mis on õige . Siiski , me võidame rohkem , kui me oleme suutelised kuulama polüfooniat ehk erinevaid seisukohti , neid peegeldama ning seeläbi kujundame dialoogilise ruumi , kus kerkivad esile uued võimalused , mis võtavad arvesse just meie vajadusi ja ressursse .

   Ebakindluse talumist ja avatud dialoogi hoidmist võimaldab saavutada , kui inimesed kogevad , et neid kuulatakse , märgatakse , respekteeritakse , valideeritakse , kui dialoogid kestavad , kui polüfooniat ei kardeta ja mõistetakse isiklikku vastutust ning panust dialoogi.

    

   Allikas: https://www.err.ee/

    

    

    

  6. Plaanitava seadusmuudatusega lõpetataks praeguste doktoranditoetuste maksmine ja ülikoolid võtaks doktorandid tööle nooremteaduritena . Sammuga loodetakse vähendada doktorantuurist väljalangemist ja tõsta ühiskonnas doktorikraadi mainet .

   Senini on Eestis parimal juhul saanud doktorikraadi aastas veidi üle 250 inimese . Ministeeriumi analüüsi kohaselt pole viimastel aastatel rakendatud meetmed kraadini jõudvate doktorantide arvu oluliselt kasvatanud . Muu hulgas on laiendatud neile seni näiteks vanemahüvitist ja pensionikindlustust . Aastal 2018 tõsteti pikalt muutumatuna püsinud doktoranditoetust 660 euroni .

   Analüüsis nenditakse , et toetus pole ainult teadus - ja õppetööle keskendumiseks kaugeltki piisav . Seda kinnitab statistika näiteks 2015. aastal töötas 90 protsenti doktorantidest . Kõige sagedamini jäetakse doktorantuur pooleli pärast neljanda õppeaasta lõppu või hiljem , kui lõpeb riiklik doktoranditoetus . Keskmiselt võtab aga doktorantuuri lõpetaminenominaalajast poolteist aastat kauem . Sõltuvalt ülikoolist jõuavad vastuvõetutest kaitsmiseni heal juhul pooled.

   Isegi kui doktorantidel õnnestub saada nooremteadurina tööd samas ülikoolis , ei pruugi olla seotud nende tööülesanded seotud doktoritööga . Mõne aasta eest ilmunud uuringu kohaselt kulus neil nädalas keskmiselt kokku 22 tundi õppetööle ning juhtimis - ja administratiivülesannetele . Samal ajal nähakse doktorante kolleegide poolt noorte teadlaste asemel eeskätt üliõpilastena .

   Süsteemi kitsaskohad on analüüsi põhjal piisavalt suured , et neid pole võimalik lahendada praegu kehtivate õigusaktide raames . Abi poleks lihtsast rahastuse kasvatamisest ega olemasolevate regulatsioonide paremast jõustamisest . Lahenduste leidmise ainult ülikoolide kaela jätmisel on potentsiaali suurendada eri ülikoolides õppivate doktorantide vahelist ebavõrdsust .

   Doktorant-nooremteadurid
   Väljapakutavate muudatuste kohaselt tagaks ülikool tulevikus enamikele doktorantidele nooremteaduri ametikoha . Doktoranditoetus kui selline kaoks ja selle asemel eraldatakse ülikoolidele lisavahendeid doktorant-nooremteadurite palkamiseks . Kuna rõhku kavatsetakse panna lisaks tööstusdoktorantuurile , võib tagada neile koha ka mõni muu teadusasutus või ettevõte .

   Tähtajalised töölepingud aitaksid analüüsi kohaselt fikseerida senisest paremini nooremteaduri ja ülikooli vastastikused kohustused . Viimane kindlustaks , et nende tehtav teadustöö oleks seotud otseselt doktoritööga . Selle aluseks on individuaalplaan , mida täidetaks juhendaja juhtimise ja kontrolli all.

   Plaani järgimisel kindlustatakse doktorant-nooremteaduritele nominaalaja jooksul palk , mis pakub näiteks grandistipendiumist suuremat kindlustunnet . Pikemas vaates loodetakse see tõsta see Eesti keskmise palgani .

   Ühtlasi loodavad plaani autorid , et doktorandi ja ülikooli tihedama seotuse tõttu tunnetaksid doktorant-nooremteadurid oma juhendaja ja tööandja ees suuremat vastutust . Samal ajal võiks kasvatada juhendaja ja doktorandi võrdsem suhe juhendatava motivatsiooni teadustöö tegemiseks . Viimane peegelduks teadusprojektide kõrgemas kvaliteedis

   Tööstusdoktorantuur
   Eraldi käsitletakse analüüsis ülikoolide , ettevõtete ja avaliku sektori koostööd . Nn ettevõtlus - või tööstusdoktorantuuri puhul lähtuks doktorandi teadustöö lähtub asutuse vajadusest ning seda tehakse ülikooli - ja ettevõttepoolse juhendaja juhendamisel .

   Eestis on saadud seni häid tulemusi eriprogrammide raames , mille käigus on antud välja näiteks erialastipendiume . Enamik programmis osalenutest jätkasid ettevõtluses . Kuigi see ei aita tagada akadeemilist järelkasvu , ergutaks see eri sektorite vahelist koostööd ja kasvataks ettevõtjate silmis doktorikraadi väärtust .

   Mudeli rakendamisel immatrikuleeritakse doktorant ülikooli üliõpilasena , kuid tööleping sõlmitakse ettevõtte või mõne muu ülikoolivälise asutusega . Samas kehtiksid doktoriõpingutele ja doktoritööle samasugused kvaliteedikriteeriumid , kui nooremteaduri positsioonis olevatel doktorantidel

   Viimaks jäetaks võimalus doktorikraadi omandamiseks ka seda muu põhitöö kõrvalt tegelevatele doktorantidele . Doktorant peaks leidma sellisel juhul ülikoolist ise endale juhendaja ja teadustöö teema . Riiklikule toetusele see rühm loota ei saa . Lahendus sobiks näiteks neile , kes on varem doktoriõppe katki jätnud .

   Raha ja laiem mõju
   Doktorantide senise sissetuleku säilitamiseks tähendaks doktoranditoetuse nooremteaduri palgaga asendamine täiendavat 4,5 miljoni euro suurust maksukulu kohustust . Sama läheksid maksud tagasi riigieelarvesse . Järelikult ei muudaks see riigi eelarvepositsiooni .

   Pikemas plaanis loodetakse tõsta doktorant-nooremteaduritele makstav palk Eesti keskmise palgani . 2021. aasta prognoosi kohaselt nõuaks see kokku 19,5 miljonit eurot . Sellest moodustaksid riigile tagasi tulevad maksud 11 miljonit . Täiendavat kulu tahetakse katta kõrghariduse tegevustoetuse ja teaduse baasrahastuse kasvu ning muude teadusgrantide või lepingute arvelt .

   Kuna doktorantuuris õppivate inimeste arv on suhteliselt väike , hinnatakse analüüsis muutuste sotsiaalset mõju ühiskonnale väikeseks . Eeskätt aitaksid need väärtustada doktorikraadiga inimesi senisest rohkem . Hinnanguline mõju majandusele oleks keskmine ning positiivne . Rohkem doktorikraadiga inimesi tähendaks suuremat tippspetsialistide hulka , kannustaks innovatsiooni ja looks suuremat lisandväärtust .

   Keskmine oleks sammude mõju ka ülikoolidega koostööd tegevatele ettevõtetele ja asutustele .

   Eeldatavalt võiks jõustuda plaanitav õigusakt 2022. aasta alguses.

    

   Allikas: https://novaator.err.ee/

    

  • Blogi

  • Blogi statistika

   • Blogi kokku
    8
   • Kokku postitusi
    128
  • Blogi postitused

   • Juuli edetabel: 5 mängu, mida sa peaksid sel kuul mängima
    MariV in Mängumaailm,
   • Ametlik: Androidile tuleb oma versioon AirDropist, millega saab telefonide vahel hõlpsalt faile jagada
    MariV in Tehnoloogia ja teadus,
   • Videomänguarvustus: "The Last of Us Part II" – vääriline järg kunagisele kultusteosele
    MariV in Mängumaailm,
   • Teadlased hakkavad otsima Eesti maasikate sõrmejälge
   • TOP 10: vaata, kui tohutuid summasid on teeninud maailma kõige rikkamad e-sportlased
    MariV in Mängumaailm,
  ×
  ×
  • Loo uus...

  Oluline informatsioon

  Selle veebisaidi paremaks muutmiseks oleme teie seadmesse paigutanud küpsised . Võite kohandada oma küpsiste seadeid , vastasel juhul eeldame, et te olete küpsiste kasutamisega nõus kui jätkate veebisaidil sirvimist.. Palun lugege läbi Kasutustingimused ja Privaatsuspoliitika.