Mine sisusse
Otsi siit
 • Rohkem valikuid...
Otsi tulemusi mis sisaldab...
Otsi tulemusi...

  Blogi

  Meie kommuuni blogi

  1. Microsoftil on suured kliimaalased ambitsioonid. Neljapäeval teatas ettevõte algatusest kõrvaldada aastaks 2030 atmosfäärist rohkem süsinikdioksiidi kui ta seda õhku paiskab ehk saavutada mitte ainult süsinikneutraalsus, vaid -negatiivsus. Aastaks 2050 kavatseb Microsoft atmosfäärist eemaldada sama palju süsinikku kui nad on alates ettevõtte asutamisest 1975. aastal seda õhku paisanud, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

   Samuti pöörab ettevõte suuremat tähelepanu suurtele heitkogustele, mis ei ole otseselt seotud ettevõtte enda tegevusega, kuid tulenevad kaudsetest tegevustest. See hõlmab süsinikku, mille tekitab Microsofti toodete tarneahel, hoonetes olevad materjalid, töötajate ärireisid ja isegi elektrienergia, mida kliendid kasutavad Microsofti toodetega ühenduse loomisel.

   "Tänapäeva maailm seisab silmitsi pakilise kliimakriisiga," ütles Microsofti tegevjuht Satya Nadella neljapäeval toimunud üritusel. "Igaüks meist peab tegutsema ja see hõlmab ka ettevõtteid. Globaalse tehnoloogiaettevõttena on meil eriline vastutus anda oma osa."

   Sel aastal paiskab Microsoft prognooside järgi atmosfääri 16 miljonit tonni süsinikku, ütles ettevõtte president Brad Smith. Alates 2012. aastast on Microsoft tehniliselt olnud süsinikneutraalne, mis tähendab, et ettevõtte on heitkoguseid tasakaalustanud investeeringutega võitlusesse heitkoguste vastu, näiteks metsade säilitamisse.

   Kuid Microsofti ametliku ajaveebi postituses toodi välja, et neutraalsest ei piisa maailma vajaduste rahuldamiseks. Laialdane süsinikuneutraalsus võib kliimamuutusi aeglustada, kuid see ei peata neid.

   Microsofti plaan hõlmab 2025. aastaks kõigi oma andmekeskuste ja hoonete töös hoidmist taastuvenergiaga, sisemiste stiimulite suurendamist, et vähendada heitkoguseid igas ärivaldkonnas, ning tarnijate jaoks stiimulite kehtestamist, et nad tahaksid muutuda keskkonnasõbralikumaks.

   Teekond süsiniknegatiivsuse suunas pole veel päris selge. "See algab looduspõhistemast lähenemisviisidest, sest just need on tänapäeval laialt saadaval ja taskukohased," ütles Smith. "Kuid see, mida me ootame ja mida maailm vajab, on uus tehnoloogia." Puude istutamisest üksi ei piisa, kuid süsiniku atmosfäärist suures mahus kõrvaldamise tehnoloogiat pole veel välja töötatud.

   Samuti loob Microsoft miljardi dollari suuruse fondi uue tehnoloogia arendamise kiirendamiseks, mis loodetavasti aitab võitluses kliimamuutustega, ütles Microsofti finantsjuht Amy Hood. "See on vaid murdosa sellest, mis on vajalik selle probleemi lahendamiseks," ütles ta. "Loodame, et seda tehes innustame nii valitsusi kui ka teisi ettevõtteid meiega investeerima."

   Kuigi see näitab, et Microsoft kavatseb kliimamuutustega tõsiselt tegeleda, väljendas Greenpeace muret, et ettevõte ei pruugi olla täielikult eesmärgile pühendunud.

   "Ehkki Microsofti teadaandes on palju sellist, mis väärib tähistamist, haigutab selles üks suur auk: Microsofti laienevad jõupingutused aidata fossiilkütuseid tootvatel ettevõtetel puurida rohkem õli ja gaasi masinõppe ning muude tehistaibu tehnoloogiate abil," ütles Elizabeth Jardim Greenpeace'ist.

    

   Allikas: https://novaator.err.ee/

  2. Haridus

   • 1
    postitus
   • 0
    kommentaari
   • 26
    vaatamist

   Recent Entries

   Tartu ülikooli teadlased lõid koos rahvusvahelise meeskonnaga hariva mängu “AutoThinking”, mille eesmärk on arendada lasteaia- ja koolilaste algoritmilist mõtlemist, vahendab ERR.

   Tartu ülikooli haridusteaduste instituudi haridustehnoloogia professor Margus Pedaste sõnul võimaldab “AutoThinking” inimestel simuleerida arvutite “mõtlemisprotsessi” ja uuel moel probleeme lahendada.

   “Aga mõeldes nüüd millest see koosneb, see algoritmiline mõtlemine, me jagame keerulisema probleemi osadeks ja püüame samm-sammuliselt lahendada seda probleemi ning otsida selle probleemi lahendamisel igasuguseid mustreid, mis võibolla korduvad, siis niimoodi on meil võibolla ka inimestele lihtsam erinevaid probleeme selgeks teha,” rääkis Pedaste.

   Kooliõpilased on mängu juba proovida saanud ja väidavad, et see aitab tõepoolest asjadest paremini aru saada. Lisaks Eestile on “AutoThinking” kanda kinnitanud juba Prantsusmaal, Lõuna-Koreas ja ka Mehhikos.

   “AutoThinkingu” saad enda arvutisse alla tirida siit. Mäng on saadaval nii Windowsi kui ka Maci arvutitele.

    

   Allikas: https://geenius.ee/

    

  3. Astronoomid on tähetekkepiirkonda ja komeeti uurinuna aimu saanud, kuidas on Maale jõudnud üht eluks olulisemat elementi, fosforit.

   Fosforita ei saa olla ei DNAd ega meile tuntud kujul rakumembraane. Kuid mõnevõrra mõistatuseks on jäänud, kuidas oli vajalik fosfor elu tekke ajaks meie planeedile jõudnud.

   Víctor Rivilla Itaalia Riiklikust Astrofüüsika Instituudist ja ta kolleegid analüüsisid ühe tähetekkepiirkonna ja ühe komeedi kohta kogutud andmeid ning teevad neist järelduse, et eluks vajaliku fosfori Maale jõudmisel oli tähtis osa fosfori ja hapniku lihtsal ühendil fosformonoksiidil.

   Veomehe tähtkujus asuvat tähetekkepiirkonda AFGL 5142 on vaadeldud Tšiilis Atacama kõrbes asuva raadioteleskoopide süsteemiga ALMA, komeedi 67P/Tšurjumov-Gerassimenko keemilist koostist on uuritud Euroopa Kosmoseagentuuri kosmosesondi Rosetta spektromeetri ROSINAga.

   Rivilla ja kolleegid kirjeldavad Briti Kuningliku Astronoomiaseltsi kuukirjas, kuidas tähetekkepiirkonnas tekib tähetekke kaasnähtusena ultraviolettkiirguse kaasabil fosformonoksiidi.

   ROSINA vaatlustulemuste senisest läbinägelikuma analüüsi põhjal kirjutavad nad samas, et fosfor esineb ka Tšurjumov-Gerassimenko komeedis peaasjalikult just fosformonoksiidi koosseisus. Varem tehtud analüüsidest oli suudetud järeldada ainult fosfori kui elemendi olemasolu komeedil.

   Arvatavasti sisaldas siis teiste tähtede tekkel moodustunud fosformonoksiidi ka Päikesesüsteemile aluse pannud gaasi- ja tolmupilv, kust see sattus ka nende jäiste kiviterakeste sisse, mis koondusid komeetideks.

   Neil komeetidel, mis noorele Maale langesid, oli Päikese läheduse tõttu jää aurustunud ning fosfor sai algsele elule kättesaadavaks just sellisel keemiliselt aktiivsel kujul, nagu vaja oli.

   Fosforit leidus ka juba enne Maal olnud mineraalides, kuid sealt ei saanud algsed elusolendid seda arvatavasti hästi kätte.

   Allikas: https://novaator.err.ee/

  4. Eesti Energia kuulutas välja riigihanke Enefiti tehnoloogiaga taaskasutamatutest plastmassidest vedelkütuste tootmise rakendusuuringu läbiviimiseks.

   Uuringu eesmärk on eksperimentaalselt uurida taaskasutamatute plastijäätmete mõju õlitehase Enefit280 põlevkivi koostöötlemise protsessidele ning tulenevate toodete omadustele ja kvaliteedile, koos ja ilma rehvihakke lisandita, selgub hankedokumentidest.

   Katsete käigus kasutatakse lähteainetena kaubapõlevkivi, rikastamata põlevkivi, rehvihaket, kaheksat erinevat plastpolümeeri ja seguplasti. Katsetatakse ka kõige levinumaid plaste polüetüleeni (PE) ja selle kõrge ning madala tihedusega teisendeid HDPE ning LDPE, mis moodustavad 34 protsenti kogu plastitoodangust. Sealhulgas valmistatakse sellest kilekotte ning plastpudeleid. 2017. aastal toodeti PE-d, HDPE-d ja LDPE-d üle saja miljoni tonni.

   Lähtesegu koostise järgi kolmeks etapiks jaotatud rakendusuuringu käigus soovitakse välja selgitada koospürolüüsi tooraine füüsilised ja keemilised omadused, töötlemiseks vajalikud muutmistingimused, poolkoksi mikro- ja makroelementide koostis ning plastlisandiga toodetud õli omadused, sealhulgas tihedus, kinemaatiline viskoossus, leekpunkt, keemispunkt ning elementkoostis.

   Uuringu läbiviimiseks taotleb Eesti Energia koostöös hanke võitnud partneriga sihtasutus Archimedeselt teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni sotsiaalmajandusliku mõju suurendamise ning nutika spetsialiseerumise rakendusuuringute meetme raames toetust poole kogumaksumuse ulatuses.

   Uuringu läbiviimise algus on planeeritud 2020. aastal. Pakkumusi riigihankele saab esitada 29. jaanuarini.

    

   Allikas: https://geenius.ee/

   • 0
    postitust
   • 0
    kommentaari
   • 28
    vaatamist

   Blogi sissekandeid veel pole

  ×
  ×
  • Loo uus...

  Oluline informatsioon

  Selle veebisaidi paremaks muutmiseks oleme teie seadmesse paigutanud küpsised . Võite kohandada oma küpsiste seadeid , vastasel juhul eeldame, et te olete küpsiste kasutamisega nõus kui jätkate veebisaidil sirvimist.. Palun lugege läbi Kasutustingimused ja Privaatsuspoliitika.