Mine sisusse
Otsi siit
  • Rohkem valikuid...
Otsi tulemusi mis sisaldab...
Otsi tulemusi...
Jälgi teemat sisse logides  

Eksperdid: kosmosejaam võib kukkuda Maale

Soovitatud postitused

Rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS) valitseb pärast Vene mehitamata veolaeva Progress M-12M ebaõnnestunud starti kriisimeeleolu. Halvima stsenaariumi kohaselt tuleb kosmosejaama meeskond novembri keskel Maale evakueerida. Mehitamata kosmosejaam võib kukkuda Maale, hoiatavad USA kosmoseagentuuri NASA eksperdid.

 

Vene veolaeva Progress M-12M pidi 24. augustil orbiidile toimetama kanderakett Sojuz–U. 325. lennusekundil tõrkus kanderaketi kolmanda astme mootor ja veolaev kukkus Lõuna-Siberi taigasse. Kosmosesõiduki rusud on senini leidmata. Võimalik, et need põlesid atmosfääris ära ega jõudnudki Maale.

 

Katastroofi tõttu jäi rahvusvaheline kosmosejaam ilma ligi kolmest tonnist kütusest, toidust ja muust varustusest. Praegu viibib kosmosejaamas 28. ekspeditsioon, kelle koosseisu kuuluvad venelased Andrei Borissenko, Aleksander Samokutjajev ja Sergei Volkov, ameeriklased Ron Garan ja Mike Fossum ning jaapanlane Satoshi Furukawa. ISS on olnud mehitatud alates 2000. aasta novembrist.

 

[spoiler=Teine osa]

 

 

 

 

Venemaa peatas pärast veolaeva kaotamist ajutiselt Sojuzi raketiprogrammi. Sojuzi tüüpi kanderakettide lende ei toimu seni, kuni selguvad 24. augusti suuravarii põhjused, teatas kosmoseagentuur Roskosmos.

 

Kosmosejaam sõltub Venemaast

 

Teatavasti on Vene kosmoselaevad pärast juulis lõppenud USA süstikuprogrammi ainus ühenduslüli rahvusvahelise kosmosejaamaga. Praeguse seisuga jätkub kosmosejaama meeskonnale NASA andmetel toitu ja muud varustust kuni tuleva suveni ehk teisisõnu näljasurm neid ei ähvarda.

 

Praegu ISSis olevast kuuikust pidid Samokutjajev, Borissenko ja Garan naasma 8. septembril kosmoselaevaga Sojuz TMA-21. Nende lend on edasi lükatud vähemalt 16. septembrile.

 

22. septembril pidi esialgse plaani järgi rahvusvahelisse kosmosejaama lendama Vene kosmoselaev Sojuz TMA-22, pardal venelased Anton Škap-lerov ja Anatoli Ivaniškin ning ameeriklane Daniel Berbank. Nüüd loodetakse, et see kosmoselaev saab startida oktoobri lõpul või novembri algul.

 

Ohutuse huvides tahab Roskosmos enne uue meeskonna kosmosejaama saatmist sooritada kaks mehitamata kosmoselendu. Seetõttu on võimalik, et Sojuz TMA-22 start lükkub veelgi edasi. Eile andis Roskosmos teada, et järgmise mehitamata veolaeva Progress M-13M start on plaanis 14. oktoobril.

 

NASA: olukord on väga tõsine

 

USA kosmoseagentuuri NASA ISSi programmijuht Michael Saffredini ütles, et hoolimata sellest, kas uus meeskond jõuab kosmosejaama või mitte, plaanivad Volkov, Fossum ja Furukawa sealt 16. novembril kosmoselaevaga Sojuz TMA-02M lahkuda. Saffredini sõnul ei saa Sojuz TMA-02M lendu detsembrini edasi lükata, sest siis on maandumispaigas Kasahstanis talv ja ilmaolud raskendaks astronautide ülesleidmist. Seetõttu ei välista NASA võimalust, et ISS jääb orbiidile ilma meeskonnata.

 

Taolist võimalust ei välista ka Vene kosmoseagentuur Roskosmos. "See on võimalik vaid äärmisel juhul. Siis, kui meil ei õnnestu mingil põhjusel toimetada uut meeskonda kohale novembri lõpuks, siis tuleb kaaluda kõiki võimalusi, kaasa arvatud jaama tööd mehitamata režiimil," ütles Roskosmose mehitatud pro-grammide juht Aleksei Krasnov. Ta lisas, et Venemaa rakendab niisuguse variandi ärahoidmiseks maksimumjõupingutusi.

 

NASA ekspertide arvates kätkeb ISSi meeskonnata jätmises oht, et kosmosejaam kukub Maale. "Niisugust võimalust ei maksa alahinnata," teatas Michael Saffredini. Kui kõik kosmosejaama pardasüsteemid töötavad normaalselt, siis saab seda ka Maalt juhtida. Kui aga mingi oluline süsteem hakkab streikima ja vajab kohapeal parandamist, siis on juba kuri karjas.

 

Mida kauemaks ISS meeskonnata jääb, seda suurem on Maale kukkumise risk. Pooleaastase meeskonnata olemise korral hindavad NASA eksperdid niisugust riski kümnele protsendile. Aastane meeskonna puudumine tõstab allakukkumise riski juba 50 protsendile.

 

 

 

JULM :S


dfsaasfdsa.png

Jaga seda postitust


Postituse link
Share on other sites

Kommentaari lisamiseks loo konto või logi sisse

Kommenteerimiseks peate olema liige

Loo konto

Liituge meie kommuuni uue kontoga. See on lihtne!

Loo uus konto

Logi sisse

On juba konto? Logi sisse siit.

Logi sisse nüüd
Jälgi teemat sisse logides  

×
×
  • Loo uus...

Oluline informatsioon

Selle veebisaidi paremaks muutmiseks oleme teie seadmesse paigutanud küpsised . Võite kohandada oma küpsiste seadeid , vastasel juhul eeldame, et te olete küpsiste kasutamisega nõus kui jätkate veebisaidil sirvimist.. Palun lugege läbi Kasutustingimused ja Privaatsuspoliitika.